köşkvefatmanşetsportrafikkazaeğitim
DOLAR
32,5633
EURO
34,9764
ALTIN
2.428,67
BIST
9.722,09
Köşk Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Köşk
Açık
25°C
Köşk
25°C
Açık
Cuma Az Bulutlu
28°C
Cumartesi Açık
27°C
Pazar Açık
30°C
Pazartesi Açık
29°C

Başkan Güler’in yatırımları Köşk’ün vizyonunu değiştirecek

Başkan Güler’in yatırımları Köşk’ün vizyonunu değiştirecek
2 Eylül 2023 22:10
A+
A-

Köşk Belediye Başkanı Nuri Güler, katıldığı bir televizyon kanalında Köşk ilçesine yaptığı hizmetleri ve yapılması planlanan hizmetleri anlattı. Güler, “Cıvata bile alamayacak haldeki belediyeden muhteşem hizmetler yarattık” dedi.

Belediye Başkanı seçildiği günden bu yana belediyenin borçlarını ödemek için yoğun bir şekilde çalıştıklarını belirten Başkan Güler, kendisini batmış bir şirketin müdürü gibi hissettiğinin altını çizdi.

Güler, “357 tane icra dosyası ile devraldım. İş adamları, esnaf, işçiler, 2010 yılından beri işten çıkartılmış işçilerin tazminatları, çalışmış ama maaşını alamamış o maaşları birikmiş insanlar. Yani o kadar çok berbat durumdaki bir civata bile alamaz hale gelen bir belediyeden muhteşem eserler ortaya çıkardık. Araçlar yürüyemez halde. Hepsi takoz üzerinde, ayaklarında lastiği yok şekildeydi. Yani makine parkının tamamen harap olduğu, yürütülemez hale geldiği bir durumdaydı onlar. O günlerde devraldığımızda ben dedim ki bu iş yani aynı kendime belediye başkanı sıfatından ziyade batmış bir şirketin müdürü gibi hissetmeye başlamıştım. Çok şükür o günlerden eser kalmadı. Bütün araçlarının makam aracının, arsalarının, arazilerinin, binalarının, belediye binası ne varsa yani üzerinde belediye ait, kayıtlı ne varsa her şeyin üzerinde milyonlarca liralık hacizler vardı. Hatta o günden bugüne diyordum ki ben bu dönemde halledemeyiz dediğimiz bazı konular vardı. Çok şükür o konular dahil her şeyin üstesinden geldik. Çalışanlarımız hassasiyet gösterdi. Daha duyarlılar. Artık şöyle yapmadık yani ben sadece bir aracı kullanıyorum. Başka bir iş yapmam demedik. Aracı kullandı. Gitti başka aracı değerlendirdi. Kamyon kullanan traktör kullandı. Traktördeki arkadaşımız temizlik hizmetlerindeki arkadaşlarımız destek verdi. Dolayısıyla hizmeti çok fleksibil hale getirdik onları. Hemen herkes her işi yapar hale geldi.” diye konuştu.

Katıldığı televizyon programında Köşk ilçesindeki yatırım çalışmalarına titizlikle devam ettiklerini belirten Güler, yatırımlar sayesinde meydanların dolup taştığını belirti. Güler, “ Köşk iyi, hareketli, canlı. Köşkün meydanları dolu. Köşkümüz sosyal  donatıları arttı. Akşamları her tarafta insanlarımız sıcaktan dolayı evlerinden dışarı çıkma alışkanlıkları kazanmış durumdalar. Eşleriyle, çocuklarıyla Köşk’ün meydanları dolu dolu, cıvıl cıvıl. Köşk’ün tam göbeğinde, meydanında kısmen var olan ama işlevsel olmayan, yeteri kadar insanların çekmeyen, cezbetmeyen bir merkezimiz vardı. Biz onlara alakalı dokunuşlar yaptık. İnsanların rahat oturabilmelerini sağladık. Dev ekranlar koyduk. Onlara dev ekranlarda zaman zaman maç izlettirme imkanları yakaladık. Ya da gününe göre özel günlerde film seyretme imkanları yakaladılar. Böyle sıcak günlerde o esen çok güzel bir meydan vardı. Aslında yıllardır Köşkün Meydanı’nda yatsı namazdan çıktıktan sonra insanlarımızın çaylarını yudumlayacakları alanlar yarattık.” diye konuştu.

“Aydın’da ilki gerçekleştirmiş olacağız”

İlçeye markalaştırma yolunda adım adım ilerlediklerini belirten Güler, gençlere yönelik yaptığı yatırımları şu ifadelerle aktardı: “Öncelik olarak Gençlik Merkezi’ni harekete geçirdik. Onunla beraber çocuklarımızın spor yapmalarına, onların voleybol, basketbol, hentbol, judo, karate gibi hem gençlik merkezinde hem de halk eğitimi merkezinin öğretmenleri ve hocaları tarafından kurslar verilerek orada bir hareketlilik meydana getirdik. Halı sahalar yaptık. Mesela bir yarı olimpik havuzumuzun ihalesini yaptık geçmiş günlerimizde. Bugün yarın sözleşmelerini imzalayacağız. 20 milyon lira değerinde bir yarı olimpik havuzumuz olacak inşallah. Havuzun ısıtmasında destek almak için planlamalar yapıyoruz. Aydın’a bir ilk olacak. Planlamalarımız dahilinde bir kapalı yüzme havuzu kazandıracağız inşallah. Özellikle bu konuda önemli bir eksiklik var. Çevre ilçelerdeki yüzme havuzlarına bizim ilçemizden bugünkü şartlarda servislerle giden çocuklarımız var. Hem onların gitmesinin önünü geçmek hem de çevre köylerimizden ve ilçelerimizden gelen bu talepleri de değerlendirmek, onlara hizmet vermek için de güzel bir imkan olacak diye düşünüyorum.”

“İncir ve zeytin üreticilerini mağdur etmedik”

Gençlere yönelik yapılan yatırımların yanı sıra ilçedeki köylerin mahalle olmasından sonraki süreçte yaptığı yatırım çalışmalarında da bahseden Güler, incir ve zeytin üreticisini mağdur etmediklerini belirtti.

Güler, “Köylerimiz mahalle olduktan sonra gerçekten çok değerli hizmetler gerçekleştirildi. İhmal edilmiş çok konular vardı. Köy merkezlerimizde yollarının kalitesi ile alakalı çok ciddi sıkıntılar vardı. Özellikle incir ve kestane üretilen bölgelerin ulaşımıyla alakalı çok ciddi sıkıntılar vardı. Araçların ulaşması, gitmesi, gelmesi, onların nakledilmesi ile alakalı. Hep bunları acil ihtiyaç olan bölgelerin önemli bir kısmına parkı taşı döşemeleri yaptık. Geri kalan ciddi miktarında da bugüne kadar tadilatı, tamiratı yapılamamış yolları yeniden sıfırdan iş makineleri, yollar açarak insanlarımızın çok acil, önemli olan taleplerini yerine getirdik. Bunların arasında birçok özellikle Ilıdağ Akçaköy’de, Başçayırımızda işte Sarıçam, Cumayanı, Kıran ve Gökkiriş köylerimizdeki talep ettikleri zaman çok hızlı bir şekilde yağmur yağdığında, taşkın olduğunda, yolların, zeminlerin bozulduğunda, araçların ulaşmasının zorlaştığı dönemlerde çok hızlı alet ve ekipmanlarımızı yönlendirerek onların tadilat ve tamir etlerini yaptık. Aynı zamanda da zemini bozuk olan, bugüne kadar yapılamamış yolların tamamını yaptık. İyi hizmet verdiğimizi düşünüyorum bu konuda. Çok olumlu dönüşler var. Memnuniyetle, hat safhada gerçekten bugüne kadar yapılamamış, ulaşılamamış yollarımızın tamamını, ulaşımı açtık.” ifadelerini kullandı.

“Konforlu cemiyet alanları kazandırdık”

Evlenecek genç çiftlerin ve ailelerinin sünnet, düğün, nişan gibi cemiyetlerinde misafirlerini daha rahat ağırlayabilecekleri konforlu düğün salonu çalışmalarını anlatan Güler, “Bir çok köyümüzde de sosyal tesisler konusunda önemli ataklar yaptık. Çiftlik mahallemizde, şimdi Kıran ve Ahatlar mahallemizde sıfırdan düğün salonları inşa ediyoruz. Mevcut salonlarının hemen hemen tamamını tadilattan geçirdik. Çok ciddi sıkıntılar vardı. Onları konforlu hale getirerek vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına gidermek için onların hizmetlerini sunduk. Daha bununla alakalı çok da önemli miktarlarda hizmetler var. Daha yapılması gereken. Şu anda Kızıcaköy, Baklaköy, ilçe merkezimizdeki Altıeylül Mahallemizde ve Çarşı Mahallemizde düğün salonlarını yaptık.” dedi.

“Enerji sorunlarını ortadan kaldırdık”

Önemli yatırımlar arasında yer alan enerji nakil hatları projesine de değinen Güler, proje detaylarını ve diğer yatırımları şu ifadelerle aktardı: “ Aydem, altmış milyon liralık enerji nakil hatlarını bir projeyle toprak altına aldırarak bütün taş kaplamalarını ve enerji ihtiyaçlarını önümüzdeki otuz yıllık enerji ihtiyacının voltaj sağlanacak şekilde  hazırlık yapılarak onların yeraltı döşemeleri yapıldı. Doğalgazı getirdik, doğalgazdan kaynaklanan yolların, bozulan yolların tamamının kaplamalarını yapıyoruz. Şehir içerisinde şimdi bir tane kütüphane yapmıştım. O yaptığım kütüphanenin önünde mesela çok yürünemez haldeydi, çok berbattı. Orada kaplamalar, döşemeler yaptık. Köşk hastanesinin yollarını yaptık. O bölgedeki bütün taşlarının döşemelerini, kaplamalarını yaptık. Yani nereden baksan iki yüz bin metre karelik yani bugünkü bedeliyle 30-40 milyon liralık parke taşı döşemeleri yaptık.”

Köşk bu prorjelerle vizyon değiştirecek

Gerçekleştirilen yatırımların yanı sıra planlanan projelerinde söz konusu olduğunu, bu projeler ile Köşk’ün bir üst seviyeye ulaşacağı vurgusunu yapan Güler, Gıda Çarşı projesi ile Köşk’ün vizyon değiştireceğini ifade etti.

Başkan Güler, “ Planladığımız işler var. On numara işlerimiz var. Büyük ilçelerle yarışabilecek bir Köşk’ün vizyon projesi olarak gördüğümüz, şu anda imar altyapılarını hazırladığım bir gıda çarşısı planlaması yapıyorum. Aynı zamanda 20 dönümün üzerine hem otopark olarak hem de en önemli ihtiyaçlardan birisi olan kapalı pazar yeri sorunumuz var ilçemizde. Onunla alakalı planlama yapıyorum. Şu an imar çalışmalarımız olduğundan dolayı resmi olarak orada bir şey yapamıyoruz ama imar çalışmaların bittiğinde inşallah tabii nasip olursa önümüzdeki dönemde de Köşk’e parmakla gösterilen vizyon sahibi bir ilçe konumuna getireceğiz. Özellikle hem sanayi esnafımızın çok ciddi dükkan ihtiyacı var. Hem gıda çarşısı hem sanayi çarşısında büyütülerek sanayi esnafının acil ihtiyacı olan dükkanların planlanması ve yapılmasıyla alakalı şu anda üzerinde çalıştığımız önemli projelerimiz var. Onları hayata geçireceğiz inşallah. Bunlar en çok yapmak istediklerimizden biriydi. Bir de  vatandaşlarımıza bizim sözümüz vardı. Köşk Çayı çevresinde bir Millet Bahçesi projemiz vardı. Bunun ilk etabı olarak kabul ettiğimiz çevre yolu üzerindeki Sosyal tesisimizi tamamladık, 6 Eylül’de açılışını yapacağız.”