köşkvefatmanşetsportrafikkazaeğitim
DOLAR
32,5074
EURO
34,6131
ALTIN
2.437,31
BIST
9.645,02
Köşk Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Köşk
Az Bulutlu
30°C
Köşk
30°C
Az Bulutlu
Salı Az Bulutlu
29°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
25°C
Perşembe Açık
25°C
Cuma Açık
28°C

Köşk Belediyesi’nin Ödüllü Atık Pil Toplama Kampanyası devam ediyor

Köşk Belediyesi’nin Ödüllü Atık Pil Toplama Kampanyası devam ediyor
14 Ekim 2021 10:56
A+
A-

2020 yılında başlayan kampanya çerçevesinde Köşk genelinde kullanılmış atık pillerin kaynağında ayrı toplanmasına yönelik çalışmalar başlatılmıştı. Köşk Belediyesi, okullarda yüz yüze eğitimin yeniden başlamasıyla birlikte ülke genelinde uygulanan Sıfır Atık Projesi’ne destek sağlayabilmek adına Köşk’te belirlenen pilot okullarda ‘Ödüllü Atık Pil Toplama Kampanyası’nı devam ettiriyor. Atık pilleri düzenli şekilde toplayarak çevreye zarar vermeyecek şekilde bertaraf etmek, okullarda çevre bilincini aşılamak ve ilerleyen yıllarda daha temiz ve yaşanabilir bir çevreye kavuşmak hedefiyle TAP ile işbirliği içerisinde başlattığı “Ödüllü Atık Pil Toplama Kampanyası” belediye personeli tarafından okullara teslim edilen Atık Pil Toplama Kutusu ve afişleri, kampanya temsilcilerine teslim edildi. Söz konusu kampanya, projenin yaygınlaştırılması amacıyla yürütülen çalışmalarda sürdürülebilirliği sağlayacak.

İlk Üçe Giren Okula ödüllerini Başkan Güler verecek

1 Ekim 2021 – 30 Nisan 2022 tarihleri arasında sürecek kampanyada atık piller Köşk Belediyesi tarafından toplanacak olup; ödüllerin teslimi ise 2022-2023 eğitim öğretim yılı başında gerçekleştirilecek.  TAP Derneğinden yapılan açıklamada, kampanya sürecince il genelinde 50-249 kg arası atık pil toplayan okula, her 50 kg atık için Top Seti (1 futbol topu, 1 voleybol topu, 1 basketbol topu), her 250 kg atık pil toplayan okula 1 adet STEM Robotik Sistem Seti hediye edileceği belirtildi. Ayrıca okulların 250 kg ve katlarında atık pil toplamaları halinde toplanan her 250 kg atık pil için ödül almaya devam edecek. Kampanya sonunda Köşk genelinde ödül almaya hak kazanan her okulun ödüllerinin takdim edileceği belirtilirken; dereceye giren ilk 3 okul’un, ödüllerini Köşk Belediye Başkanı Nuri Güler’den teslim alacakları öğrenildi.

Köşk’teki Okullarda Atık Pil Toplama Kutusu ve Afişler Dağıtılıyor

Çöpe atılan pillerin doğaya ve insan sağlığına büyük zararlar verdiğine dikkat çeken Köşk Belediye Başkanı Nuri Güler; “Piller; civa ve kadmiyum gibi zehirli ağır metaller içermektedir. Çöpe atılan pillerdeki ağır metaller önce toprağa ve suya, sonra besinlere oradan da insanlara geçerek çeşitli hastalıklara neden olduğu biliniyor. Atık pillerin, doğaya ve sağlığa zararı oldukça büyük. Hem tehlikeli hem de değerli bir madde diyebiliriz. Uyguladığımız bu kampanya, Sıfır Atık Projesi kapsamında da atık pillerin kaynağında ayrı toplanmasına dair yürütülen çalışmalarımıza da ivme kazandırması açısından önemli bir çalışma. Bu nedenlerle piller çöpe, ateşe, su kaynakları ve kanalizasyona atılmamalı ve asla toprağa gömülmemelidir. Aksi takdirde pillerin bünyesindeki metaller ve diğer kimyasallar toprağa, yeraltı sularına ve denizlere karışıp, canlılara ve doğaya zarar verir. Atık kutularında toplanan piller ise Exitcom Recycling tesislerinde gerekli işlemlerden geçirilip demir-çelik sektöründe değerlendirilir. Ayrıca, geri dönüşümü efektif olmayan pil türlerinin de TAP Derneği tarafından bertaraftı gerçekleştirildiği bilinmektedir. Böylece hem çevre ve insan sağlığı korunmuş, hem de ekonomiye katkı sağlanmış olur. Bizler de Köşk Belediyesi olarak gelecek nesiller adına Ödüllü Atık Pil Toplama Kampanyası’nı okullarımızda bu yılda da devam ettiriyoruz. Başta öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz olmak üzere, tüm çevre gönüllerinin katkılarıyla çalışmalarımıza devam ederek; hem tehlikeli hem de değerli bir atık türü olan kullanılmış pillerin okullarımızın dört bir yanında bulunan atık kutularına bırakılması konusunda herkesten hassasiyet bekliyoruz.” dedi.