enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,8113
EURO
35,0794
ALTIN
2.492,65
BIST
10.744,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Adana
Az Bulutlu
33°C
Adana
33°C
Az Bulutlu
Cumartesi Az Bulutlu
33°C
Pazar Az Bulutlu
34°C
Pazartesi Az Bulutlu
34°C
Salı Az Bulutlu
34°C

Hayvancılık işletmelerine yüzde 50 hibe desteği

Hayvancılık işletmelerine yüzde 50 hibe desteği
5 Temmuz 2021 10:35 | Son Güncellenme: 5 Temmuz 2021 13:07
778
A+
A-

Köşk İlçe Tarım Müdürü Bülent Güner, 21 Mayıs 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı‘nın ardından 25 Haziran 2021 tarihinde de uygulama esasları yine Resmi Gazete‘de yayımlanarak ayrıntıları belli olan büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık işletmelerine yönelik hibe destekleri konusunda, “İlçemize hayırlı, uğurlu olsun.” diyerek, destekler konusunda bilgi verdi.

Hibe desteklerinin kapsamı

Müdür Güner; büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık işletmelerinin altyapılarının geliştirilmesi, hayvansal üretimde verimliliğin modern hayvancılık işletmelerine dönüştürülmesi konusunda yapılacak yatırımların desteklenmesine ilişkin devletin açıklamış olduğu  karar kapsamında;  en az 1 yıldır aktif olan, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kayıt sistemine kayıtlı gerçek ve tüzel kişi yetiştiricilere; büyükbaş için en az 10 baş en fazla 50 baş kapasiteli, küçükbaş için ise en az 100 baş en fazla 300 baş anaç yeni ağıl\ahır yapımı veya kapasite artırımı, hayvan barınağı amaçlı çadır alımı ile makine alet alımlarına hibe desteği verileceğini, 2021 yılı için uygulanacak hibe programı kapsamında; yeni ahır/ağıl yapımı ve/veya kapasite artırımı ya da rehabilitasyonu inşaat çalışmalarına yüzde 50; hayvan barınağı amaçlı çadır alımına (göçer hayvancılık yapan yetiştiriciler için) yüzde 50; makine, alet ve ekipmana yüzde 50 destek sağlanacağını kaydetti.

Yatırımda Alt ve Üst Sınırlar

Hibe programı kapsamında başvurusu onaylanan gerçek ve tüzel kişilerin, büyükbaş için en az 10 baş ve en fazla 50 baş anaç kapasiteli yeni ahır, küçükbaş için en az 100 baş ve en fazla 300 baş anaç kapasiteli yeni ağıl yapımı ve/veya kapasite artırımı /rehabilitasyonu konularında desteklerden yararlanabileceğini ifade eden İlçe Tarım Müdürü; İşletmelerin, hayvan barınağı amaçlı çadır alımı (göçer hayvancılık yapan yetiştiriciler için), makine alet ve ekipman alımı kapsamında yem hazırlama makinesi (1 adet), seyyar süt sağım makinesi (1 adet), süt soğutma tankı (1 adet), hayvan kaşıma ünitesi (2 adet), otomatik suluk (10 adet), gübre sıyırıcısı sistemi (1 adet) yatırımlarında, üst sınırlara kadar olan kısım için hibe desteğinden yararlandırılacağını belirterek, Gübre sıyırıcısı sistemi, ahır yapımı yatırımının bir parçası olarak yeni inşaat yapımı, kapasite artırımı/rehabilitasyonu ile birlikte satın alınabilir, sadece gübre sıyırıcısı sistemi alımı yapılamayacağının altını çizdi.

30 Temmuz’a kadar başvuru yapılabilecek

Tebliğde belirtilmiş olan hibe konularında başvuru yapmak isteyen yatırımcıların, 01 – 30 Temmuz 2021 tarihleri arasında İl Müdürlüğü’ne başvuruda bulunması gerektiğini kaydeden Köşk İlçe Tarım Müdürü Bülent Güner;  “Hibe programına yatırım konuları için kararın yayımlandığı tarihte (21 Mayıs 2021) işletmesi Bakanlık kayıt sistemlerine kayıtlı olan ve en az 1 yıldır aktif olan, gerçek kişiler ve tüzel kişiler proje uygulama rehberinde  belirtilen evraklarla başvuruda bulunabilir.” dedi.

Yatırımcılardan neler isteniyor?

Proje başvuru dosyaları, ön proje formatı, hibe başvuru formu, ekleri ve destekleyici dokümanlarla birlikte iki takım olarak hazırlanır. Bir takımı İl Müdürlüğü’ne teslim edilir, diğeri de yatırımcı tarafından muhafaza edilir.Başvuru sahibi veya yetkilendirilen kişinin dosyanın teslimi esnasında hazır bulunması şarttır. Başvurunun eki olan tüm belgeler başvuru sahibi veya yetkilendirilen kişi tarafından imza/paraflanmış olmalıdır. Posta, e-posta, kurye, faks, vb. yöntemlerle gönderilen başvurular ile Genel Müdürlükçe ilan edilen son başvuru tarihinden sonra ulaşan başvurular kabul edilmez. Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık İşletmelerine Yönelik Yatırımların Desteklenmesi  hibe programı sadece 2021 yılı için uygulanacaktır.  Program ile ilgili tüm iş ve işlemlerin tebliğ  uygulama  rehberinde  açıklandığı  üzere  30/11/2021  tarihine  kadar  tamamlanması gerekmektedir. Tebliğin  8. maddesinin  6. fıkrasında, “Yatırımcılar yatırımlarını 30/11/2021 tarihine kadar tamamlayacaklarına dair noter onaylı hibe taahhütnamesini il müdürlüğüne sunmak zorundadır. Bu tarihe kadar yatırımlarını tamamlamayanlara 2021 yılı bütçe uygulama esasları çerçevesinde ek süre verilemez ve hibe ödemesi yapılmaz.